До розділу

Майстер-клас "Птах Щастя"

Олена Харченко

 

 

Птах здавна був оберегом сімейного щастя, благополуччя і вісником весни. В народі прийнято було вважати, що птах - це образ посередника між нашим земним світом і небом. Такий оберіг раніше висів майже у кожній хаті. Розміщували його зазвичай під стелею в передпокої, щоб кожна людина пройшла під ним. "Птах щастя" забирає те негативне, з чим людина може увійти в оселю, і пропускає лише позитивне.

Традиційно його виготовляли з природних матеріалів: дерева, соломи, рогозу, паперу.

Від найменшого коливання повітря пташка повертається і рухається. А якщо їх декілька, то кожна з них рухається по-своєму. За цим чарівним дійством приємно споглядати. Нервова система дуже позитивно реагує.

 

Пропоную разом виготовити такий оберіг зі джутового шпагату.

 

Матеріали та інструменти

Знадобиться два комплекти шпагату: перший (для голови, тулуба і хвоста) складається з 40 ниток довжиною 30 см, другий (для крил) складається з 40-50 ниток довжиною 20 см. Додатково потрібні будуть нитки трьох кольорів довжиною 1-1,5 м для декору крил і хвоста способом плетіння, 2 чорні намистинки для очей, червона нитка для дзьоба і для зв'язування частин тіла, 6 червоних намистин для ніжок (за бажанням), кручений шнурок або довга міцна нитка для підвішування пташки.

 

 

1. Голова і дзьоб. Комплект шпагату довжиною 30 см зв`язуємо однією мотузкою двічі посередині так, щоб діаметр утвореної петлі був на 1-1,5 см більше діаметру пучка шпагату, і закріплюємо вузлом. Кінці мотузки коротко обрізаємо. Складаємо цю частину навпіл, формуючи голову. Потім виступаючу петлю з 4-х мотузок (дзьоб) щільно обмотуємо червоною ниткою (виток до витка), починаючи від голови і майже до кінця дзьоба, а потім у зворотному напрямку. Обрізаємо нитку і ховаємо під обмотку.

 

 

2. Шия і тулуб. Відступивши від дзьоба приблизно 2-2,5 см, фіксуємо шию птиці. Для цього перев'язуємо її червоною ниткою і робимо міцну обмотку приблизно 0,8-1см. Кінець нитки не обрізаємо.

Розділивши основний пучок шпагату навпіл, вставляємо в нього посередині, впритул до шиї, другий комплект шпагату довжиною 20 см. Незакріпленим кінцем червоної нитки прив'язуємо крила до тулуба, роблячи зверху і знизу тулуба по 2-3 витка у вигляді косого хреста і фіксуючи потім "талію" пташки обмоткою 0,8 - 1 см. Кінець нитки ховаємо під обмотку.

 

 

3. Хвіст і крила. Відступивши від "талії" 1-1,5 см, виконуємо декор хвоста способом плетіння кольоровими нитками. Щоб не допускати помилок, бажано розділити весь пучок шпагату на необхідну кількість частин (в даному випадку на п'ять) і зафіксувати кожну частину на кінцях додаткової ниткою. Оскільки ми склали вихідний пучок навпіл, кількість мотузочок в ньому подвоїлася до 80, кожна частина, таким чином, дорівнює 16. Треба також звернути увагу на те, що ділити на частини треба рівномірно, враховуючи товщину пучка, і з'єднувати разом в одну частину тільки сусідні мотузочки.

Візьмемо, наприклад, три кольори ниток в наступному порядку: червоний, помаранчевий і лимонний. Вставивши червону нитку між 1-ю і 2-ю частинами зліва, обгортаємо 1-ю частину і починаємо виконувати плетіння зліва направо в шаховому порядку. З кожної сторони виконуємо одним кольором 6-8 рядків в залежності від товщини нитки. Обрізаємо нитку червоного кольору між 1-ю і 2-ю частинами на довжину 1-2 см, вводимо в це ж місце нитку помаранчевого кольору, залишаємо хвостик нитки довжиною 1-2 см і продовжуємо за такою ж схемою плетіння ще 6-8 рядків. Так само виконується плетіння нитками лимонного кольору. Натяг нитки має бути досить тугим, але рівномірним. Необхідно стежити, щоб нитки розташовувалися акуратно і щільно, виток до витка. Для цього в процесі плетіння слід коригувати положення нитки і при необхідності зрушувати її в сторону попереднього ряду, щоб не було прогалин. Всі хвостики ниток, крім першого і останнього, можна обрізати, а перший та особливо останній слід зафіксувати клеєм для тканини.

Так само виконуємо декор крил. Різниця полягає лише в тому, що перший ряд робимо не на відстані від тулуба, а впритул до нього. Це може викликати деякі труднощі. Рекомендую добре розсувати між собою частини шпагату і зрушувати робочу нитку в напрямку тулуба.

 

 

4. Обрізання хвоста і крил. Обрізаємо спочатку хвіст. Для цього надаємо йому форму віяла і гострими ножицями, злегка округляючи лінію, відрізаємо зайвий шпагат. Відстань від центру косого хреста на грудях до закінчення хвоста має бути приблизно 9 см. На таку ж відстань обрізаємо і крила. За народною традицією хвіст птаха і крила повинні вписуватися в коло.

Для очей використовуємо чорні намистинки діаметром 3 мм. Можна взяти і бісеринки, але абсолютно однакові за розміром і формою. В очні западини капаємо клей і вкладаємо симетрично намистинки. Можна їх також пришити.

 

 

5. З боку спини, посередині, трохи вище або нижче "талії" (рівновагу встановлюємо експериментально) протягуємо подвійну нитку потрібної довжини, в утворену петлю протягуємо кінці нитки і зв'язуємо їх між собою, утворюючи петлю бажаної величини.

Пташка готова!

 

 

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу