До розділу

 

Доісторичний пам'ятник
на Кельменеччині

 

Вже кілька років поспіль у Комарові Кельменецького району працює експедиція, яка досліджує доісторичні пам'ятки на берегах Дністра. Мегалітичні споруди є предметом зацікавленості археологів, архітекторів, науковців, істориків. Графічні зображення на них епохи неоліту (8 тис. років до н.е.) вважаються основою писемності (повторюються у багатьох країнах світу), уявленнями про будову Всесвіту. У Комарові знайдено знаряддя праці епохи Неоліту, які належать до періоду розвитку трипільської культури.

У дев'яностих роках відомий археолог Катерина Мельник займалася вивченням історичних пам'яток на лівому березі Дністра в районі Бакоти навпроти Комарова. Саме тоді в іншого археолога — Вадима Артюха — виникла ідея дослідити правобережжя. У 1998 році було зроблено перші знімки скельно-печерного ансамблю у Комарові, а з 2000 року щоліта сюди приїздить експедиція зі Львова. Зацікавились знахідками і місцеві педагоги, зокрема, Іван Власов — заступник директора школи з виховної роботи, і учні. До речі, в школі створено музей доісторичних знахідок, напрацювання науковців учні використовують у своїх роботах, які готують до різних конкурсів.

У цьому сезоні, як і в минулому, експедицію очолила Наталя Сиряміна — директор науково-інформаційного агентства "Імідж" Західно-регіонального наукового центру Української академії інформатики (м.Львів). Ось що повідомила Н.Сиряміна: "Ми працюємо над авторизованою програмою "Збереження та відтворення унікальної культурно-природної спадщини верхньо-середнього Дністра". Цього року в експедиції брали участь 11 учнів львівських шкіл (№ 11, 42, 88) та ліцею "Оріяна" на чолі з учителем історії Львівської правничої гімназії Зоряною Шклярською, які вивчали унікальні доісторичні пам'ятки мегалітичного комплексу епохи неоліту — скельно-печерного ансамблю в околицях с.Комарів. Мегалітичний комплекс, який практично зруйнований, створено з певними закономірностями у планувальній структурі та ландшафтній орієнтації печер. Це є доказом того, що його створено людськими руками. У складі комплексу — пам'ятки первісного мистецтва: скельні скульптурні зображення у вигляді барельєфів звірів (птаха з вершниками, дракона), солярних знаків (символічне зображення Сонця), плити з графічними знаками, що повторюються в мегалітичних спорудах цілого світу: в Північно-Західній Англії, Бразилії, Ірландії, на острові Мальта, вівтарні та жертовні камені, антропоморфні стели, дольмени, мангіри. Своїми дослідженнями агентство намагається привернути увагу мешканців, зокрема молоді регіону, до пам'яток такого класу. Адже вони руйнуються внаслідок неврегульованої господарської діяльності. Цю унікальну культурну спадщину потрібно зберігати для наших нащадків, адже в Україні це поки що одна з небагатьох досліджуваних пам'яток мегалітичного будівництва.

На підставі останніх досліджень можна припустити, що комарівська пам'ятка мала культове призначення за типологією всесвітніх мегалітичних споруд.

За сприяння Українського товариства охорони пам'яток історії та культури (м.Київ), агентство "Імідж" висунуло пропозицію подати комарівський мегалітичний комплекс для включення його до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І дійсно, адже про цю пам'ятку знають не тільки в Україні (наукові публікації, щорічні звіти), але й за її межами (участь у міжнародних конференціях в Бельгії, Греції, Росії. Відповідна наукова стаття готується до публікації в щомісячнику Оксфордського університету. Детальніше з матеріалами досліджень можна ознайомитись через Інтернет на веб-сторінці: www.dnimidge.Lviv.ua".

Розмову вела Сніжана АНДРУЩАК
ДОБА, Громадсько-політичний тижневик. № 85 (359),
 вівторок 11 листопада 2003 року.
 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу