До розділу

 

Тустань (Урич)

 

 

Тустань – давньоруське місто, наскельна фортеця, яка існувала біля села Урич Львівської області. Центральна частина укріплень площею 3 гектари була розташована на скельній групі Камінь. Лише тут збереглося 4000 пазів і врубів, висічених у скелі.

Дерев'яна забудова Тустані існувала з другої половини IX до середини XIII століття. Вона була важливим стратегічним пунктом і входила в єдину систему Карпатської лінії оборони південно-західних рубежів Київської Русі. Висотна структура наскельної забудови, наземні оборонні стіни висотою 15 метрів, п'ятиповерховий житловий комплекс XIII століття з висотою поверхів 3,5–4 метри, складна система водозабезпечення (криниця, довбана в скелі, та дві цистерни) свідчать про високий рівень давньоруської будівельної техніки. В Європі немає нині збережених дерев'яних фортець X–ХІІІ століття, що ставить Тустань в ряд унікальних архітектурних пам'яток.

Дослідженнями (1971–1978 рр.) визначено 5 періодів дерев'яної забудови Тустані. Вперше в історії вивчення дерев'яного зодчества до-монгольського часу на підставі натурних обмірів пазів та врубів встановлено не тільки кількість поверхів, а й висоту кожного зокрема. Збережені на скелях сліди є підставою для однозначної наукової реконструкції кожного з цих будівельних періодів (обміри та наукова реконструкція М. Рожка).

На підставі матеріалів досліджень та наукової реконструкції нині розробляється документація для реставрації пам'ятки, створюється історико-культурний заповідник «Тустань», буде організовано музей народної архітектури.

 

Михайло РОЖКО
Література

Замки та Храми України

Державний історико-культурний заповідник "Тустань"

 


Бандрівський М.С. Про "поганські камені" в Карпатах

 

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу