До розділу
 

Яким має бути великий герб України-Русі?

 

Світовит Пашник

 

Ось вже кілька років поспіль ідуть обговорення ескізів Великого Державного Герба України. Розглянувши кілька проектів зупинилися, обравши на погляд "державотворців" кращий варіант, який мусолиться, навіть, на патріотичних сайтах. І не підозрюють українці, яку гидоту нам намагаються підсунути. На щастя той герб так і не прийняли.. Натомість 2007 року Кабмін затвердив нову комісію провести новий конкурс в 2007-2008 рр. Закінчився 2008 рік і на тлі економічних негараздів замовкла тема великого герба. А вона таки спливе. І краще русинам-українцям запропонувати свій варіант герба, аніж нам знову нав'яжуть неприйнятні символи.

 

Розглянемо запропонований на затвердження Верховній Раді Великий Державний Герб України. Основна ідея цього герба (за твердженням авторів) полягає у єднанні східних і західних земель України. В центрі Малий Герб (Тризуб). Ліворуч – галицький лев, праворуч козак з мушкетом. Наче благі наміри показати соборність України.

Та будь-який психолог вам скаже, що цей штучний символ більше наголошує на існуванні двох різних духовних частин України і затверджує окремішність Сходу і Заходу. Соборністю тут і не пахне. Символ працює на ворогів нашої держави. Адже й зараз східняків і західняків постійно стикають лобами – працюють групи, які прагнуть роз'єднати Україну. Невже ми їм допоможемо?

А якраз Малий Герб – Тризуб (вірніше Триглав, Трійця) і є символом Божественного світу. Недаремно його брали князі за ознаку влади як намісники Бога на землі. Пояснімо цей давній символ на основі світогляду наших Предків.

Триглав є образом Всесвіту, Роду і має наступне розташування: Посередині – Перун (Права – закон Божий, згідно якого відбувається як народження, так і смерть), праворуч від нього – Дажбог (Ява, чоловіче начало), ліворуч – Макош (Нава, жіноче начало). Чоловіча і жіноча сутності  сходяться у нижній частині Триглаву в зародку яйці. Згідно Закону Божого відбувається народження дитини: у верхній частині на середній главі іноді позначається прямим хрестом – символом Сонця. Триглав є символом Роду: чоловік-жінка-дитина.

За Триглавом, який вписується у восьмикутну зірку, будуються православні храми і твориться календар: люди заходять із західної частини храму (вечір, осінь, смерть, зародок), їхні обличчя мусять бути оберненими до вівтарної частини храму (схід, ранок, весна, народження, дитина), праворуч – південна частина (день, літо, Ява, Білобог, чоловік), ліворуч – північна частина (ніч, зима, Нава, Чорнобог, жінка).

До ідеї символу Рода наблизився художник Анатолій Кущ, відтворюючи ескіз ювілейної монети номіналом 2 грн., присвяченої 80-річчю проголошення незалежності Української Народної Республіки ІV-м Універсалом Центральної Ради. Аверс монети має вигляд: В центрі розміщено малий Державний Герб України. Ліворуч і праворуч від герба зображені на повний зріст робітник із молотом біля ковадла та селянка із серпом і снопом; вони підтримують немовля – символ молодої держави на тлі крони дерева. Ця трьохфігурна композиція є адаптованим варіантом творів графіка Георгія Нарбута.

Автор монети використав вірні світоглядні основи Предків, не урахувалося тільки, що розташування має бути наступним чином: чоловік – праворуч, жінка – ліворуч. Використавши ці мотиви народної символіки, треба удосконалити герб, згідно правил геральдики. Саме такий Герб має символізувати єдність Роду Руського і його процвітання.

 

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу