Олександр Гнатович Шаргей

21.06.1897 - 23.02.1942 р.


Володар КУРТЯК

Серед піонерів-дослідників космічного простору досі не згадувалося ім'я сина Української землі, талановитого дослідника та інженера, генія під чужим ім'ям - Олександра Гнатовича Шаргея (Ю.В. Кондратюка). Він народився 21 червня 1897 року в місті Полтаві. Незалежно від К.Е. Ціолковського і будучи незнайомим з його дослідженнями, оригінальним методом вивів основні рівняння руху ракети. У рукописних і друкованих працях 1919-1929 років розглянув механізми ракет і двигунів, склад палива, вибір оптимальнихОлександр Гнатович Шаргейтраєкторій польоту, облаштування міжпланетних проміжних баз, способи повернення на Землю й інші проблеми міжпланетних польотів.

З 1910 р. Олександр Шаргей навчається в 2-й Полтавській чоловічій гімназії. Перелік його наполегливих наукових пошуків в гімназичні роки вражає: ним оригінальним способом були "винайдені": замість мірошницьких водяних коліс водяна турбіна типу колеса Пельтона; гусеничний трактор для їзди по м'яких і сипучих ґрунтах; безпружинні відцентрові ресори, пневматичні ресори; вакуум-насос особливої конструкції; барометр; годинник із тривалим заводом; електрична машина перемінного струму високої потужності; парортутна турбіна, "відкриті" основні формули теорії кінцевих різноманіть...

Квітень 1917 р. - О.Г. Шаргей закінчує роботу над першим рукописом по міжпланетних подорожах. Шаргей прийшов до висновку, що вирватися за межі земного тяжіння можна на ракеті з реактивним двигуном, котра поетапно скидає баки з-під витраченого палива. Шаргей також описав схему чотириступінчатої ракети на киснево-водневому паливі, камери згорання двигуна із шаховим та іншим розташуванням форсунок окислювача, параболоїдального сопла і багато чого іншого. Ним було запропоновано використовувати опір атмосфери для гальмування ракети при спусканні на Землю з метою економії палива; при польотах до інших планет виводити корабель на орбіту її штучного супутника, а для посадки на них людини і повернення на корабель застосувати невеликий злітно-посадочний корабель (пропозиція реалізована в програмі "Ароllо"); розташовувати бази постачання космічних кораблів на орбіті супутника Місяця або на Місяці і, використовуючи сонячну енергію, добувати паливо з місячних порід; використовувати гравітаційне поле зустрічних небесних тіл для дорозгону або гальмування космічного апарату при польоті в Сонячній системі (пертурбаційний маневр). У цій же роботі розглядалася можливість використання сонячної енергії для енергозабезпечення бортових систем космічних апаратів, а також можливість розміщення на навколоземній орбіті великих дзеркал для освітлення поверхні Землі.

Червень 1918 р., листопад 1919 р., Шаргей живе і працює в Києві. Пише другий варіант рукопису по міжпланетних подорожах: „Тим, хто буде читати, щоб будувати”, у якому космічні пророцтва знаходять ясно помітні обриси. Визначено послідовність перших етапів освоєння космічного простору, більш докладно розглянута більшість перерахованих вище проблем і зроблений ряд додаткових пропозицій: ракетно-артилерійське постачання штучних супутників із Землі; використання в якості пального ракетних сплавів деяких металів з високою теплотою згоряння, металоїдів і їхніх водневих з'єднань.

Листопад 1919 р. Початок 1921 р., О.Г.Шаргей працює над третім варіантом свого рукопису, що пізніше назвали „Про міжпланетні подорожі". Одна з цих невеличких за обсягом книжечок невідомо якими шляхами потрапила до бібліотеки конгресу США... Відомо, що відразу після польоту «Аполлона» була стаття в журналі «Лайф». Там повідомлялося про Юрія Кондратюка - „російського" механіка-самоука...

15 серпня 1921 р. - передача Олександру Шаргею, що під час служби в Денікінських військах втратив посвідчення особи і жив фактично нелегально, документа, що засвідчує особистість Ю.В. Кондратюка. Відтепер О.Г. Шаргей починає свій життєвий шлях під ім'ям Георгія (у православному писанні - Юрія) Васильовича Кондратюка.

23 лютого 1942 р. Ю.В. Кондратюк загинув у бою.

 

http://www.svit.in.ua

До розділу