Ілля Ілліч Мечников

15.05.1845 р. - 15.07.1916 р.


Уклав Володар КУРТЯК

Нобелівська премія по фізіології і медицині, 1908 р.

15 травня науковий світ вшановує ім’я нашого співвітчизника, видатного ембріолога, бактеріолога та імунолога Іллі Ілліча Мечникова. Народився І.Мечников у 1845 році в селі Іванівка, неподалік Харкова. Блискуче вчився в Харківському ліцеї. Починаючи з шостого класу, відвідував лекції в університеті. Уперше прославився в науковому світі 16-літнім юнаком, написавши статтю, що була опублікована в московському науковому журналі, де розкритикував підручник з геології.
У Харкові Мечников за два роки закінчив університетський курс природничого відді-лення фізико-математичного факультету. Працюючи разом із О.Ковалевським над дослі-дженням стоІлля Ілліч Мечниковвбурних клітин найпростіших, Мечніков, по-суті, започаткував нову біологі-чну дисципліну – еволюційну ембріологію. Робота принесла їм премію Карла Ернста фон Баэра. Мечникову на той час виповнилося всього 22 роки.
У 1867 р., захистивши дисертацію про ембріональний розвиток риб і ракоподібних, Мечников одержав докторський ступінь. В 1883 році І. Мечников виступив на з'їзді росій-ських натуралістів і лікарів зі своєю знаменитою промовою "Про захисні сили організму". Так вперше були викладені основні положення фагоцитарної теорії імунітету.
У 1886 р. підчас зустрічі з Луї Пастером Мечников отримав запрошення стати завіду-вачем нової лабораторії Пастерівського інституту, де і продовжив дослідження фагоцитів. Коли розуміння ролі фагоцитозу і функції лейкоцитів набули визнання серед імунологів, Мечников взявся досліджувати проблему старіння і смерті. У 1903 р. опублікував книгу, присвячену «ортобіозу» – або умінню «жити правильно». Вона мала назву «Нариси про природу людини», і в ній обговорювалося значення їжі та було обґрунтовано необхідність уживання в їжу переважно кисломолочних продуктів. Саме Мечников розробив спосіб промислового виготовлення кефіру.
Мечников разом з П. Ерліхом у 1908 р. став лауреатом Нобелівської премії за напрям-ком фізіології і медицини – «за праці з вивчення імунітету». Як відзначив у привітальній промові К.Мернер з Каролінгського інституту: „після відкриттів Е.Дженнера, Л.Пастера і Р.Коха залишалося нез'ясованим основне питання імунології: «Яким чином організмові вдається перемогти хвороботворних мікробів, що, атакувавши його, змогли закріпитися і почали розвиватися? Намагаючись знайти відповідь на це питання, - продовжував Мер-нер, – Мечников поклав початок сучасним дослідженням з імунології які вплинули на весь хід її розвитку”.
Серед численних нагород Мечникова відзначимо ще медаль від Лондонського королів-ського наукового товариства, ступінь почесного доктора Кембріджського університету. Він – був членом Французької академії медицини і Шведського медичного товариства.
Мечников помер у Парижі 15 липня 1916 р.
Остання книга І.Мечникова мала символічну назву – „Нариси оптимізму”.
 


 

http://www.svit.in.ua

До розділу