Олександр Довженко

10.09.1894 р. - 25.11.1956 р.


Уклав Володар КУРТЯК


Народився Олександр Довженко 10 вересня 1894 року в селянській родині на Чернігівщині в м. Сосниця. Закінчив Глухівський учительський інститут та вчителював в Житомирі. Влітку 1917 року переїздить до Києва – вчитися в Київському комерційному інституті на економічному факультеті. Коли ж у Києві відкрилася Академія мистецтв, Довженко стає її слухачем.
Та йому судилося стати генієм світового кіно. У 1923 році О.Довженко повертається в Україну і згодом приїжджає до Одеси, де починає працювати режисером на кіностудії. А вже у 1Олександр Довженко930 р., на екрани виходить неперевершений шедевр світової кінокласики – «Земля». Цей фільм – гімн життю – було названо серед двадцяти кращих кінострічок усіх часів і народів. Фільм, у якому О.Довженко звернувся до трьох одвічних загальнолюдських тем: життя і смерть, людина і земля, старе і нове.
На початку п’ятдесятих років великий режисер в основному займається педагогічною та викладацькою роботою в Інституті кінематографії. Геніальний український кінорежисер і кінодраматург, став ще й першовідкривачем такого літературного жанру як кіноповість. Написав сценарії та кіноповісті: «Відкриття Антарктиди», «Поема про море», «Повість полум’яних літ», «Зачарована Десна».
А ще Довженко неперевершений майстер монтажу. Його кадри врізаються в пам'ять назавжди. Знаменитий еліпсисний монтаж О.Довженка, давно став зразком для наслідування у світовому кінематографі.
Довженко підкорив серця цивілізованого світу відданою та щирою любов’ю до своєї землі, своєї батьківщини, свого роду й народу, добрим, чуйним, мудрим ставленням до всього живого.
Сповнений творчих планів, О.Довженко раптово помирає 25 листопада 1956 року. Йому йшов шістдесят третій рік... Саме його надчутливість дозволила створити опоетизовану симфонію драматичних часів, за що греки після смерті О.Довженка шанобливо назвали його Гомером ХХ століття.
 


http://www.svit.in.ua

До розділу