До розділу

 

 

Обертіння
24 лютого

Світовит Пашник

 

 

Церква в цей день відзначає 1-ше і 2-ге знайдення (обретіння) голови Івана Предтечі [3, 396, 400], котрий замінив собою Сонце, що спадає, яке у нас має назву Купало чи Рай (Різдво – 24 червня). Нагадаємо, що цій події передувало свято Головосік відзначається 29 серпня, коли відрубали голову Івану Предтечі. У нашій мітології Матир-Сва, як жар-птиця, несе вогняну головню з Неба до людей, і цей вогонь має запалати в печі: "І та Сва-Птиця речить, яко Огень-Смарь понесла до нас і Гелу поручила, да тоє горіння було, і Богам купалити, і Даждю даждіти." [1, ВК, 36а].

Обретіння голови Івана Предтечі – це знаходження вогнища-голови. Треба також зазначити, що 3-те знайдення голови відбувається щорічно 25 травня. За цією аналогією вираховуємо дату, на яку повинно припасти 1-ше знайдення голови – 24 листопада, але воно зараз не відзначається, натомість є свято Долі (Катерини).

Можемо з впевненістю сказати, що всі дні 24 (25) числа кожного місяця призначалися Сонцю або його зародкові у вигляді вогню. Щоправда деякі дати в річному календарі мають незначні зміщення, які поки не можемо пояснити.

Про це свято, посилаючись на Чубинського, пише Степан Килимник: "24 лютого, яке в народній етимології стало святом "обернення", "оборотіння". В сей день чоловік до жінки обертається, і птахи обертаються з вирію, до нас головами, збираються летіти до нас". [4, 242].

"Діти – від хліба, а птахи – до гнізд", "На обретіння прилітають з вирію птахи; це святий Іван чудом своєї голови повертає їх назад додому". В цей час і справді відбувається масовий приліт пернастих гостей. Першим прилітає жайворонок – справжній благовісник весни в Україні. Він з'являється на наших полях тоді, як сніг ще лежить на горбках і долинах, але весна вже з кожним днем, з кожною годиною все певніше перемагає зиму. В одній з народніх веснянок про жайворонка дівчата співають:

 

Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилетів:
Іще по горах сніженьки лежать,
Іще по долинах криженьки стоять!

 

А жайворонок ніби відповідає їм:

 

Ой, я тії сніженьки крильцями розжену,
Ой, я тії криженьки ніжками потовчу!" [2, 216].

Лев Силенко ставить на 24 лютого свято Обрітенська неділя – птахи обрітаються з Вирію. [5, 80]. Про обертіння пташок пише і Василь Скуратівський. [6, 67]. Швидше, молоде Сонце обертається на Весну.

 

 

    Література

1. Велесова Книга / Упор., перек., ком. С.Д. Пашник. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7526 (2018). – 192 с.

2. Воропай О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. – У 2 т. – К.: Оберіг, 1991. – Т.1. – 256 с.

3. Катрій Ю.Я. Пізнай свій обряд! Літургійний рік Української католицької церкви. – Нью-Йорк, Рим: ОО. Василіян, 1982. – 493 с.

4. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. – Кн. І, ІІ. – К.: Обереги, 1994.

5. Священна книга обрядів. Требник. – Нью-Йорк: видавництво РУНВіри, 1991. – 112 с.

6. Скуратівський В.Т. Вінець. – К.: Вид-во УСГА, 1994. – 240 с.

 

Пашник С.Д. Руський Православний Календар. – Запоріжжя: Руське Православне Коло

- у форматі PDF

- у форматі DOCX

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу