До розділу

 

 

Мати Сира-Земля. Болотиха
15 жовтня

Світовит Пашник,

Волхв РПК

Про свято "Болотихи" згадує В. Скуратівський називаючи його народним відповідником до христосівського свята Євфимії. [3, 193] (хоча церква ушановує Єфимія Нового). У народі цей день називають Химки-болотихи. Якщо іде дощ, то дощитиме аж до морозів. "Розкисли дороги – застрягли у Єфимки ноги". Ми залишаємо цю назву за відсутності інших варіантів.

Це свято припадає на середину осені 15 жовтня – 21 день по народженню Мира. Свято рівнозначне (однаково вираховується) Рахманському Великодню – 15 квітня, святам Білобога і Чорнобога, відповідно – 15 липня і 15 січня.

За схемою календаря у вигляді восьмикутної зірки, а також Триглава, точка 15 жовтня знаходиться в нижньому куті. На Триглаві у цьому місці розташоване яйце-зародок і символ вола або овна, яке відображене на державному гербі у вигляді перевернутої п'ятикінцевої зірки, а на традиційних сергах у вигляді рогів місяця та сердечка, що позначає голову Велеса.

В цей час панує осіннє Сонце Мир, яке за аналогією святилища слов'ян в с. Буша позначається оленем, на противагу весняному Сонцю Ярилу, який відображений у вигляді півня. [2]. У билині про Добриню, котрий уособлює Сонце, Оленка (Маринка) Зміївна перетворює героя на оленя або тура і відправляє на "зибучі болота" чи "чисте поле". [1, 38].

Тож, можливо, свято і фіксує дану подію в осінню пору – слякоті і боліт. Свято стихії Землі – Мати Сира-Земля.

 

    Література

1. Жуйкова М. Номінація смерті та архаїчне мислення // Студії з інтегральної культурології. – Вип. І: Thonatos. – Львів, 1996. – С. 28 – 62.

2. Пашник С.Д. Святилище біля села Буша. – www.svit.in.ua/sva/mi6.

3. Скуратівський В.Т. Вінець. – К.: УСГА, 1994. – 240 с.

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу