До розділу

 

Посвята у вишивальниці

 

Яковенко ЯнаЗ давніх-давен вишивка слугувала магічним оберегом людині. Тому вправність дівчини у вишивці особливо підкреслювалася у весільних обрядах та народній творчості. Гарний рушник чи сорочка вказували не лише на вправні руки, а і на роль берегині роду, яку буде виконувати дівчина упродовж свого життя.

 

Коли пальчики дівчинки ставали достатньо сформованими для тонкої роботи, мама починала вчити доньку вишивати. Цей день відзначався особливо, адже він вводив дівчинку до світу жіночих таємниць. Бабуся чи хрещена легенько вколювали своєю голочкою долоню дівчинки, передаючи їй таким чином магічну силу берегині. Після цього дівчинка підходила до яблуні, цього одвічного символу материнства, і просила її дати вправності і майстерності своїм рукам.

 

Запропонований нижче обряд розрахований на дівчаток, що відвідують недільну школу. Він має на меті підвести їх до думки про священну роль вишивки у житті людини та її роду.

 

ПІДГОТОВЧА РОБОТА: розглядання різних рушників, бесіда про родове дерево кожної дитини.

ОБРЯДОВІ РЕЧІ: вишитий рушник, набори з елементів Дерева Роду для кожної дівчинки окремо, пісні „Ой, рушник-рушничок”, „Пісня про рушник” та „Роде мій красний”.

 

Хоровод
 

ХІД ОБРЯДУ

ОБРЯДОДІЙ: Кожна дівчинка колись стане мамою. І ви теж, коли виростете, станете мамами. Але ви не просто народите дитину: для вашої мами це буде онук чи онучка, а для бабусі – правнук чи правнучка. Ви продовжите свій рід. Всі знають, що таке рід?

 

ВІДПОВІДІ ДІТЕЙ:

Це усі наші родичі, які живуть зараз, які померли і які мають народитися.

 

ОБРЯДОДІЙ:

Для того, щоб продовжити свій рід про нього треба знати якомога більше. В давнину, коли дівчатка підростали, вони відправлялися у праліс на пошуки Дерева Роду. Ви вже знаєте, що таке Дерево Роду?

 

Хоровод дітейВІДПОВІДІ ДІТЕЙ:

Це дерево, яке позначає сім’ю, рід людини.

 

ОБРЯДОДІЙ:

А потім, вони вишивали своє Дерево Роду на рушникові. Такий рушник оберігав усі рідних від біди та хвороб і тому його називали оберегом.

Прийшов час і вам знайти це чарівне дерево. До пралісу нас поведе ось ця стежинка. А щоб пройти по ній ви повинні розказати, що ви знаєте про Дерево Роду.

Зелений килимок у кількох місцях перекритий гілочками. Гілочки прибираються після правильної відповіді.

Кого позначають нижні (середні, верхні) гілочки дерева?

Де на дереві роду буде знаходитися мама, дідусь, сестричка?

 

ОБРЯДОДІЙ: (демонструє сказане на фланелеграфі, ковроліні, малює тощо)

А зараз прийшов час дізнатися як вишивався рід на рушникові.

Починалося Дерево Роду із горщика. Горщик має бути широким унизу, міцно стояти, щоб рід ваш був міцний. Із горщика виростає стовбур, стовбур теж має бути товстим, міцним, щоб ваш Діти викладають Дерево Родурід нічого не зламало. У самому низу квіточки схиляються донизу – вони позначають бабусю та дідуся. Вони вже старенькі, тому і квіточкам важко підніматися вгору. Наступні квіточка позначають тата і маму – вони підняті угору, тому що ваші батьки ще молоді, у них по переду довге життя. А посередині росте сама гарна квіточка, вона позначає дитину. На Дереві Роду ще вишивали ягідки, які позначали майбутніх дітей. Давайте ми разом розставимо їх. Скажіть у дідуся і бабусі можуть бути ще дітки? Звісно, що ні. А у тата і мами? А у вас будуть дітки? А скажіть хто скільки хоче дітей?

 

Діти розкладають ягідки.

 

Яна ЯковенкоА щоб рід ніколи не закінчувався, вишивали поруч безконечник – лінію, у якої немає ні кінця ні краю. А, щоб безконечник наповнився чарівною силою, його треба було оживити. Давайте подамо один одному руки і відновимо зв’язок між нами, нашими пращурами та нащадками. Хай оживе безконечник на вічне життя роду нашого.

Звучить пісня „Ой рушник-рушничок”, діти ходять змійкою за ОБРЯДОДІЄМ на кінець замикаючись у коло.

 

ОБРЯДОДІЙ:

Кожна людина на землі повинна знати свій рід. Давайте зробимо наш прадавній ліс світлішим – посадимо в ньому кожен своє Дерево Роду.

Діти самостійно на підлозі викладають Дерево Роду.

Як зразу світло і гарно стало навколо. А це що?

Під пісню „Рідна мати моя” розгортається попередньо скручений і підвішений вгорі рушник із зображенням Дерева Роду.

Дерево РодуЦе наше чарівне Дерево Роду, яке ми шукали. А під ним чарівна голочка наших прапрабабусь. Щоб ви могли вишити своє Дерево Роду треба доторкнутися до цієї голочки.

ОБРЯДОДІЙ з побажаннями торкається голкою до правої долоні.

Хай ваші руки будуть вмілими та роботящими. Хай розцвіте ваш рід і на рушникові і у житті!

Підійдіть і доторкніться до дерева роду, щоб набратися сили та здоров’я на все своє життя.

А тепер давайте навколо нього закрутимо живий безконечник.

Запрошуються гості і під пісню „Ой у полі червона калина” усі разом ведуть хоровод.

Роде наш сильний і могутній! Хай благословиться минуле пращурів наших та майбутнє нащадків наших. Хай проявися сила твоя здоров’ям, злагодою і добробутом в житті нашім. Веди нас з добрими помислами на добрі справи на славу роду і землі рідної. Слава роду нашому!

 

учасники дійства

 

 

Підготувала Яна Яковенко,
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До розділу