До розділу

Руське Православне Коло

 

Правда про Яйце-райце від волхва Світовита Пашника
 

 

Запорізький інформаційно-аналітичний тижневик «Правда»

№ 34 (142) 3 вересня 2009 року

http://www.pravda.in.ua

 

Волхв Світовит ПашникСьогоднішній гість нашої газети – людина, добре відома не тільки в нашому місті, але й по всій Україні. Це верховний волхв Руського Православного Кола Світовит Пашник, котрий кілька років поспіль проводить духовно-просвітню роботу з популяризації здорового способу життя на основі родових звичаїв. Але сьогодні розмова піде про джерела сотворіння слов'янського світу.

– Волхве Світовите, ви очолюєте Руське Православне Коло. Який напрям діяльності вашої організації?

– Руське Православне Коло займається сповідуванням і поширенням світоглядних і духовних знань нашого народу. Адже протягом тисячоліть наш народ виробив власну самобутність. У нас багата минувшина, і маємо будувати своє майбутнє життя, спираючись на власний розум. На жаль, багато людей думає, що хтось збудує нам щасливе життя на нашій землі, але маємо знати, що все в наших силах, тільки треба прикласти старання. А в цьому нам допоможе Віра у Богів, які для нас є родичами. Коли людина відчуває допомогу всього Роду Русі-України, то їй легше працюється. Віра має допомогти людині вижити як серед природного середовища, так і в людському суспільстві. Тому й намагаємося триматися свого народу, аби уберегтися в цьому різноманітному світі.

– А чому саме використовуєте назву «Руське»?

– Це більш давніша самоназва нашого народу. Вона згадується і Велесовою Книгою і літописами. Цю назву практично до сьогодення використовували на означення нашого народу. Після того, як московити перебрали на себе назву Русь, Росія, необачні керманичі нашого народу поступилися і прийняли назву однієї із земель Русі, аби якось відрізнятися від Московії. Хоча і росіяни майже до останнього називали нас малоросами, чим підкреслювали витоки Русі з Наддніпрянщини як малої батьківщини Русі. В західних областях нашої держави якнайдовше зберігалася прадавня назва нашого народу – русини.

– Ви сказали, що Боги є нашими родичами, а для більшості людей вони є надістотами, які контролюють наше життя.

– Є різні тлумачення богорозуміння. Кожен народ вибирав сам собі шлях до нього, виходячи зі свого способу життя і вчень своїх духовних провідників. Первісна віра все ж була природною і кожен з Богів мав стосунок до якогось явища. Ці явища сприймалися через казковість. Люди наділяли їх образами героїв, які допомагали їм у житті. За своєю основою міфологія майже однакова для всіх людей. А відрізняється вона здебільшого ідеологічними повчаннями, які мали б сприяти єднанню народу і допомагали у боротьбі з іншими народами за виживання. Не думайте, що світ змінився, просто форми цієї боротьби набрали інших обрисів. Тому для нашого руського народу важливо мати свої духовні настанови і берегти почуття спорідненості і творити власну державу. Для цього потрібно мати і спільну мову, культуру поведінки, духовність, які підкреслюють єдність народу.

– В тому числі й з Богами?

– Так, людина своє життя порівнює з Божою сутністю і хоче відчувати свою спорідненість з Богом. Недаремно ми називаємо себе дітьми чи онуками Божими. Для кращого розуміння приведу приклад Світового Яйця. Таке розуміння притаманне більшості арійських народів. Людина уявляла Всесвіт у вигляді величезного Яйця, себе вона ставить у центрі Всесвіту і спостерігаючи як усе там рухається. Все Яйце ми називаємо Родом Всевишнім. Люди на землі – Рід земний. Так, як наші родини складаються з тата, мами і їхніх дітей, так і Бог Род також поділяється на батька Сварога – це верхня частина Яйця, купол небесний; з нижньої частини Яйця твориться Рожаниця – Мати Земля. Оскільки Яйце має тверде скорлупіння, то існує твердь небесна і земна. Батько і Мати, звичайно, мають дітей: з жовтка твориться Сонце, ми називаємо його Дажбогом, а з білка твориться Вода – Богиня Макош. Батько Сварог запліднює Рожаницю, і вона випускає Води, і виходить Сонце. Народившись, Сонце проходить по Небу синьому і знову потрапляє до лона Матері Землі, а зранку воскресає. Так постала віра у вічне воскресіння. Більшість сонячних Богів у різних народів також вмирає і воскресає. У тому числі й поширений міфоперсонаж Ісус Христос.

– А людина теж має воскреснути?

– Так людина уподібнюється до Сонця. Після смерті її душа йде до Батька Сварога, а тіло повертається до Матері Землі. І щоб людина воскресла треба справити весілля Неба і Землі, тобто поєднати дух і тіло. І людина має воскреснути у майбутньому поколінні. Тому людину клали до лона Матері-Землі, зверху насипали могилу – символ вагітності, і на могилі ставили стелу – образ Батька Неба, який мав запліднити Матір-Землю. Щоб людина відродилася, треба було продовжити рід – аби померлий міг прийти до світу життя. І тому вважається, що свою землю ми бережемо не стільки для дітей чи онуків, а для самих себе, бо знову повернемося, як і Сонце повертається до нас. Що ми залишили в минулому житті, те отримаємо і в майбутньому. Тому людина мала дбати як за землю, що дали їй Боги, так і за продовження роду.

малюнок Качалаби– Віднайдені на Хортиці святилища мають якийсь стосунок до міфології сотворіння світу?

Усі відомі і відновлені святилища на Хортиці мають яйцеподібну форму, як і самі кургани. Якщо святилище-обсерваторія на пагорбі Брагарня, де ми проводимо свої богослужіння має форму круга, але з ознаками яйця, то святилища-поховання, поблизу балки Молодняга, мають форму яйця у площині, гострий кінець яких спрямований на схід, туди, де відроджується Сонце. Це своєрідні маленькі, як і труна, човни. В одному з цих яєць на місці жовтка, тобто Сонця, похована людина в зігнутому вигляді, наче немовля в утробі. В іншому яйці поховання не було, а в жовтку був залишений прямокутний горщик. Можна припустити, що людина загинула на чужині і тіло не привезли, але обряд відродження був проведений. Такий звичай у нас існував до останніх часів. Були випадки, коли під час Другої світової війни приносили «похоронку». Село збиралося на похорон, робили труну, запрошували священика і процесія без тіла, але із зерном в труні, йшла на кладовище, ніби за померлим.

– Тобто давня символіка використовується досі.

– Так під час Великодня освячують писанки – символ воскресіння, як сонця, так і людини. Самі храмові будівлі також є аналогічними до стародавніх могил. Вини символізують своєрідне вмістилище, де збираються діти Божі, – це лоно Землі. Дахи традиційно фарбуються в зелений колір, що позначає траву на могилі або на землянці, бо житло це своєрідне місце відпочинку вночі, як більш короткий проміжок перебування, а сон ототожнюється зі смертю. На дахах храмів ставляться бані, як і на могилах образи Бога, або на хатах димарі. Одночасно, ці «лона» можуть означати як жіночу калиту, так і чоловічу. Тоді бані це чоловічі прутні обернені до Неба.

– Символи продовження роду домінують в давній руській вірі?

– Вони домінують в усіх вірах, які пропагують природній спосіб життя. Це і є та велика таїна Божа вічного воскресіння через поєднання чоловічого і жіночого начала. Хто не розуміє цього, той умертвляє себе і весь свій рід. Людина має жити, як заповідали нам предки і йти шляхом, що вказують нам Рідні Боги. Ми як помічники Богів на землі маємо жити праведним життям, аби Рід наш процвітав.

– Значить, наша газета прагне відповідати істині. Що ви побажаєте нашим читачам?

Я радий, що газета «Правда» звертає увагу читачів до споконвічних витоків нашого народу, адже це наше спільне надбання і повинні його берегти усім Родом. Кожна людина нашого суспільства має відчути себе причетною до його розвитку. Хотів би побажати вашим читачам пізнавати себе і світ, який вас оточує. Пам’ятайте: щастя нашого народу залежить від кожного з вас. Прикрасимо своє родове Яйце-райце так, щоб воно засяяло на весь Божий Світ.

 

Бесіду вела Лариса Біляєва

 

До розділу