Двері, охорона дверей

Список розділів Загальна Українська оселя

Опис: Обереги, символічне значення елементів, використання в сучасній квартирі

Повідомлення #1 Ясна » 06.12.2007, 22:36

Раз уже почали говорити за охорону дверей, то продовжу звідси ж.

Стіни хати ділять світ на цьогобічний і потойбічний, таким чином реалізовуючи ідею Яви і Нави. Якщо людина знаходиться в хаті – то хата символічно є Явним світом, а все, що за її стінами – потойбічним. Якщо людина знаходиться на вулиці, то потойбічним світом для неї є хатаю.
Двері при цьому ніби стоять між світами. Через них символічно людина народжується (з’являється, коли заходить ) і помирає ( виходить, переступаючи поріг). Звідси і вираз переступити межу – померти.
Так як символіка дверей тісно пов’язана із смертю і народженням, то ж і оберіг використовувався відповідний – Дерево Роду.
Традиційно – це був рушник з орнаментом, за допомогою якого передавалася інформація про рід. Або ж біля дверей Це дерево роду малювалося на стіні, де відмічалися всі члени родини.
Зображення Дерева Роду мали свої чіткі канони:

Дерево Роду досить часто плутають із Деревом Всесвіту, вважаючи, що вони несуть однакове смислове навантаження. Тому потрібно чітко розмежувати ці поняття.
Дерево Всесвіту символізує Бога Рода, в якому об’єднані усі Боги – це небесний, божественний Рід.
Дерево Роду символізує гілочку із Дерева Всесвіту, пересаджену на землю – це земний, людський рід, в якому об’єднанні пращурі з їх нащадками, нині живущими та ще не народженими.
Дерево Всесвіту вічне, Дерево Роду, як і людина, підвладне земним силам, воно може зламатися, засохнути, його життєві сили може висотати рослина – паразит. Тому, вишиваючи Дерево Роду жінка строго дотримувалася віками вироблених канонів, вірячи, що вони допоможуть захистити її рідних від лиха.
Виростало Дерево Роду із горщика – вазона, звідси походить ще одна назва візерунка – Вазон. Горщик має бути стійким: від цього залежатиме чи стабільним буде життя родини чи буде зруйноване життєвими негараздами, тому в основі він широкий, а до верху звужується – це стилізований трикутник вершиною вгору – символ чоловічого початку, з якого починається рід.
З горщика піднімається стовбур, він має бути міцним, адже це символ міцності роду. На стовбурі не можна малювати ніяких деталей, вони виснажують дерево, а отже знесилюють рід.
Дерево Роду має п’ять гілок – це відгомін прадавнього вузликового письма, яким передавалася інформація про рід, його геральдику. Різноманітні конфігурації із п’ятидільних мотивів зустрічається в давніх гуцульських та подільських низинних узорах і складає основу багатьох геометричних орнаментів, наприклад конструкція з п’яти ромбів, яка має назву „геральдичний вузол”.
Нижні гілки схилені до низу, в світ Нави – це прадід та прабаба, які уже померли або ж готуються до переходу на інший світ. На цих квітках не малюють ягідок, зерняток та вусиків, що виступають символами продовження роду.
Інші три гілки символізують дідів, батьків та дітей. Вони тягнуться вгору, в деяких випадках ці гілочки ніби виростають одна з одної показуючи таким чином безперервну спадкоємність поколінь.
На верхніх гілочках доречно використати символіку продовження роду, так як саме дітям належить виконати свій священний обов’язок перед Родом, щоб душі пращурів , які знаходяться у наві, могли повернутися на білий світ у нащадках і продовжити свій шлях духовного розвитку.
Ці квіти можуть мати овальну форму із зернами в середині, символізуючи собою матку, що утримує. Їх не можна опускати голівками донизу, щоб не накликати викидня або безпліддя.

Дерево Роду
Зображення

Зображення
Востаннє редагувалось Ясна 26.12.2009, 14:17, всього редагувалось 2 раз(ів).
Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 5 місяців

Повідомлення #2 Богуслав » 07.12.2007, 12:10

Богуслав
Репутація: 5
З нами: 12 років 4 місяці

Повідомлення #3 Леля » 08.12.2007, 19:32

Леля
Репутація: 0
З нами: 12 років 4 місяці

Повідомлення #4 Ясна » 08.12.2007, 23:43

Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 5 місяців

Повідомлення #5 Богуслав » 09.12.2007, 16:26

Богуслав
Репутація: 5
З нами: 12 років 4 місяці

Повідомлення #6 Ясна » 14.12.2007, 12:40

Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 5 місяців

Повідомлення #7 Леля » 19.05.2010, 07:29

Ясна
У селі є хати, де двері поділені навпіл. Це просто для зручності чи теж має якесь значення
Леля
Репутація: 0
З нами: 12 років 4 місяці

Повідомлення #8 Ясна » 19.05.2010, 07:35

Обереги над дверями

Зображення

Рушник із трьохдільним орнаментом (три смуги - ознака єдності Світу пращурів, нас і нащадків), підкова ріжками донизу, калина, вінок із часнику, колір вогню.
Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 5 місяців


Повернутись в Українська оселя