Жіночі і дівочі вишиванки

Список розділів Загальна Вишивання

Опис: Символи, їх оберегове значення, використання у сьогоденному житті

Повідомлення #1 Ясна » 21.09.2009, 13:58

Мабуть давно вже почати і цю тему.
тож роблю перші спроби у цьому напрямку.

Сьогодні на рушниках часто вишивають візерунки які були на сорочках, здебільшого жіночих.
на Західній Україні взагалі не було вишитих рушників. їх там ткали. В центральній Україні рушники мали рослинний орнамет.

Зображення
хвиляста лінія з п"ятипелюстковими квітами , дві пелюстки вгору - ознака потойбічного світу, розвиток інтуїтивних знань, творчих здібностей. Хвилі моря Дунаю, в якому зародився наш світ.
такаж лінія, лише одною пелюсткою вгору - ознака людьского світу, вихіб підсвідомого на свідомий рівень. Розвиток логічного, фізичного.
їхнє поєднання у візерунку може позначати фазу переходу людини з одного стану в інший.
Восьмипелюсткові квіточки з квадратом посередині - жіноча сутність, кількість 2 - теж вказує на жіночі енергії
корінець внизу - ознака саджанця, тобто те, що буде пересаджене
Ягідки на такому ж корінці, що утворює разом із стеблом літеру Ж - можливість у майбутньому мати дітей. Двоколірність ягідок і квіточок - можливо ознака двох статей для дітей.
ламана лінія посередині - найчастіше позначає сексуальне життя. тут вона цікавої форми. Я точно ще не скажу, що це значить саме в цьому візерунку.
Думаю, що це візерунок для дівчини, у якої пішли місячні, але конкретно про одруження думати рано.
Тут все ніби у зародку, який колись має прорости.
Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #2 Svitovyt » 21.09.2009, 14:53

Svitovyt M
Адмін
Аватар
Вік: 52
Звідки: Запоріжжя
Репутація: 13
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #3 Леля » 29.09.2009, 10:12

Світовит
а можна про це детальніше?
Леля
Репутація: 0
З нами: 12 років 6 місяців

Повідомлення #4 Svitovyt » 29.09.2009, 13:53

Леля
Наприклад, є звичай чіпляти рушники, що звисають над віконцем. Таріль, за яку чіпляють рушник, може символізувати голову, а дві поли рушника - руки. Віконце з рамою у вигляді хреста, у даному випадку, припадає на сонячне сплетіння.
Svitovyt M
Адмін
Аватар
Вік: 52
Звідки: Запоріжжя
Репутація: 13
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #5 Яр-Тур » 29.09.2009, 19:38

Світовит
а для чого це робити?
Яр-Тур
Звідки: Львів, Галичина
Репутація: 0
З нами: 12 років 7 місяців

Повідомлення #6 Svitovyt » 29.09.2009, 21:39

Svitovyt M
Адмін
Аватар
Вік: 52
Звідки: Запоріжжя
Репутація: 13
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #7 Яр-Тур » 29.09.2009, 23:30

Яр-Тур
Звідки: Львів, Галичина
Репутація: 0
З нами: 12 років 7 місяців

Повідомлення #8 Svitovyt » 30.09.2009, 08:40

Svitovyt M
Адмін
Аватар
Вік: 52
Звідки: Запоріжжя
Репутація: 13
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #9 Леля » 07.03.2010, 22:53

Леля
Репутація: 0
З нами: 12 років 6 місяців

Повідомлення #10 Ясна » 30.03.2010, 09:19

Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #11 Леля » 19.05.2010, 07:37

Ясна
І досі чекаю відповідь :(
Леля
Репутація: 0
З нами: 12 років 6 місяців

Повідомлення #12 Ясна » 25.06.2010, 13:09

Леля
Перепрошую за затримку :oops:
Ягідки дівчатам не варто вишивати, це сексуальний символ, а от вам - в самий раз :shock:
Для своєї малечі гляньте візерунки у темі Дитяча вишиванка. я викладали кілька швів і схем для дітвори
Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #13 Алла » 03.07.2010, 13:13

Які символи можна вишити дівчині? буду дуже вдячна за приклади.
Алла
Звідки: м. Дніпропетровськ
Репутація: 0
З нами: 10 років 1 місяць

Повідомлення #14 Алла » 03.07.2010, 13:22

Я ще знайшла різні види крою.

Особливості крою жіночих сорочок
У всіх українських жіночих сорочках рукава широкі й довгі. Звичайна довжина сорочок, що носили з плахтою або запаскою, повинна сягати по "кісточки"; Сорочки до спідниці шиють трохи коротші. З-під плахти чи запаски повинен визирати долішній вишитий край сорочки, що називається "поділ" або "подолик".

Виходячи з варіантів крою, виділяють основні типи сорочок:

* тунікоподібна
* з плечовими вставками
* з суцільним рокавом
* на кокетці

Тунікоподібний - найбільш архаїчний крій. У кінці XIX - на початку XX ст. він зберігся переважно в чоловічих сорочках, кроєних з одного центрального, перегнутого поперек полотнища, до якого по боках пришивались два поздовжньо перегнутих полотнища - рукави. Нижче рукавів до стану пришивались бочки (у половину полотна завширшки) та ластки. По центру перегнутої частини стану вирізувалася горловина й робився глибокий розріз - пазушка.
Такий крій сорочок називається ще "вперекидку", "хлоп'янка" [О.Воропай].

Сорочка з плечовими вставками. У XIX - на початку XX ст. цей тип сорочки побутував переважно у жіночому одязі всіх слов'янських народів.

Плечові вставки ("уставки" на Черкащині та Полтавщині, "плічки" на Київщині, "полики" на Поліссі) являють собою прямокутні (іноді трапецієподібні) шматки полотна, які з'єднують передню і задню частини сорочки. Вставки вшивають між передньою та задньою пілками під прямим кутом до станка "по підканню" або "по основі" стану сорочки. Хоча широко побутували обидва ці способи, саме сорочка зі вставками, вшитими по основі, здавна вважається суто українським типом крою.
Варіантом цього крою є сорочка, де вставка вшивається до скошених верхніх кутів станка

Вставки розширювали плечову частину сорочки й давали можливість зробити об'ємнішими горловину та рукави, які часто призбирувалися. Ширина вставки дорівнювала або половині ширини саморобного полотна або всій його ширині. У першому випадку вставка разом із рукавом вшивалась як по основі, так і по пітканню стану, у другому - лише по основі. Рукав до вставки пришивали, не призбируючи, або ж закладали у дрібні зборки - "пухлики".

На Поліссі переважали сорочки з пришитими по пітканню вставками, до яких гладко приєднані рукави, що утворюють зі станом, як і в тунікоподібних, прямий кут. На Середній Наддніпрянщині носили головним чином сорочки зі вставкою, пришитою по основі. Коли вставки кроїли по всій ширині полотна, рукав відповідно робили у півтора полотнища, призбируючи його біля вставки, що утворювало характерну об'ємність верхньої частини сорочки (Центральна Київщина, Віннічина, Житомирщина). На Поділлі вставка (в половину ширини полотна) була досить довгою; вузький (в одне полотнище) рукав пришивався до неї непризбираним, що робило сорочку менш об'ємною у плечах, із заниженою лінією пришиву рукава. Форма цих сорочок визначалася довжиною і шириною вставки та шириною рукава.

Сорочка з суцільнокроєним рукавом на території України побутували у двох варіантах. У першому верхня частина рукава мала форму вставки; рукав пришивався або по основі, або по пітканню.
У другому варіанті рукав призбирувався по всій ширині разом із горловиною та пілками стану і пришивався тільки по основі. Він міг бути вужчим або ширшим - залежно від того, чи викроювався він з одного шматка полотна, чи до нього додавалося ще півполотнища. Рукав у півтора полотнища завширшки прбутував на Лівобережжі (Полтавщина) і був найширшим в усій Україні.

Об'ємність верхньої частини сорочки регулювалася і розміром ласток. Чим ширшим робився рукав, тим меншою була ластка. На ластку та додакову півпілку часто йшло полотно гіршої якості.

Сорочка на кокетці - пізніше явище для України, набула поширення у жіночому одязі спочатку у південних районах, а наприкінці XIX - на початку XX ст. і в центральних. На Закарпатті сорочки на кокетці прийшли з Румунії, тут така сорочка називається "волошка".

Конструкція стану такої сорочки визначалася кількістю полотнищ. Залежно від ширини полотна їх могло бути від трьох до шести. і розташовувалися вони симетрично або асиметрично відносно центру фігури. Стан зшивався з трьох полотнищ; в об'ємі сорочка дорівнювала 140-145 см.

Довжина жіночої сорочки повинна бути така, щоб поділ обов'язкого виглядав з-під іншого одягу. Найдовші сорочки носили на півночі Чернігівщини. В деяких районах Карпат та Закарпаття зберігся варіант короткої сорочки (опліччя), яку носили з білою полотняною спідницею (підшивкою, дополком).

Локальні особливості сорочок визначаються також оформленням горловини. На Лівобережжі та Правобережжі горловини сорочок рясно призбирували. Жіночі сорочки Лівобережжя не мали коміра, а призбираний викот горловини обшивався тасьмою або вузькою смужкою полотна. На кінцях обшивки робили петлі, крізь які протягували стрічку для зв'язування, Горловина або щільно прилягала до шиї, або ж мала овальну, а іноду квадратну форму. Правобережну сорочку завжди шили з коміром, іноді зі стоячим, іноді виложистим. У центральних районах України обидва ці варіанти поєднувалися.

Форма та обробка горловини й коміра композиційно пов'язувалися з оформленням низу рукавів сорочки, які також рясно призбирувалися і викінчувалимя обшивкою (Лівобережжя) або манжетою-"чохлою" (Правобережжя). На Черкащині горловина і манжет закладалися у зборки ("брижі") і викінчувалися оборкою ("зонтик", "брилик").
Алла
Звідки: м. Дніпропетровськ
Репутація: 0
З нами: 10 років 1 місяць

Повідомлення #15 martysia » 04.07.2010, 16:37

привітик всім!
я хотіла б собі вишити сорочку на малиновій тканині, можливо чорним або рожевим кольором.
Але на рахунок самого орнаменту я ще не визначилась. Що саме можна вишивати на сорочках для дівчат (ще не одружених) ????

P/S минулого року купила собі чорну сорочку з червоними маками машинної вишивки(гладдю), а тепер прочитала що чорну не можна.... але вона мені подобається) що з нею робити?

з нетерпінням чекаю відповіді.[/img]
martysia
Звідки: Львів
Репутація: 0
З нами: 9 років 11 місяців

Повідомлення #16 Алла » 06.07.2010, 15:06

Алла
Звідки: м. Дніпропетровськ
Репутація: 0
З нами: 10 років 1 місяць

Повідомлення #17 Ясна » 06.07.2010, 23:31

Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #18 Ясна » 06.07.2010, 23:36

Алла
На Україні до середини 19 ст майже не було рослинних візерунків на сорочках. Їх почали вишивати із поширенням німецького хрестика, який популярний нині.
Тому стародавні геометричні візерунки часто переводили на рослинні і давали їм побутові назви.
Треба досліджувати звідки походить рослинний візерунок, яка була його геометрична основа, щоб зрозуміти його сенс.
Мак наприклад на сорочках є видозміненим зображенням Рожаниці - Діви
Ясна
Автор теми
Репутація: 18
З нами: 12 років 8 місяців

Повідомлення #19 Валькірія » 15.07.2010, 08:00

Валькірія
Звідки: Київ
Репутація: 0
З нами: 10 років 6 місяців

Повідомлення #20 Алла » 02.08.2010, 14:47

Як щодо троянд?

Зображення
Алла
Звідки: м. Дніпропетровськ
Репутація: 0
З нами: 10 років 1 місяць

Наст.

Повернутись в Вишивання

Хто зараз на форумі (базується на активності користувачів за останні 5 хвилин)

Зараз переглядають цей розділ: 1 гість

cron